Kan bycykler være med til at få flere til at cykle i Nuuk? COWI har netop fået en opgave for Kommuneqarfik Sermersooq i Nuuk, hvor vi skal undersøge muligheder og krav til et system med bycykler.
Analysen skal tage hensyn til de grønlandske vejr- og terrænforhold, ligesom vi skal se på, om elcykler skal indgå i flåden. Bycykler i Grønland kan måske være med åbne op for mere cykeltrafik i al almindelighed ved at der bliver skabt en såkaldt kritisk masse af cyklister.
Bycyklerne tænkes således rettet både mod turister på besøg i byen, men lige så meget de fastboende, der får mulighed for at prøve at cykle i en periode.
Opgaven, som løber frem til sommeren 2013, skal danne grundlag for, at Kommuneqarfik Sermersooq kan træffe beslutning om at implementere bycykler i Nuuk og Paamiut.
COWI har et bredt team med erfaring for at fremme cykeltrafikken i ind- og udland.
Vil du vide mere?
Majken Kobbelgaard Andersen
Email: mnae@cowi.dk
tlf.: 5640 6358
26. april 2013 at 11:52
get your fact strait . Det er et billede fra Ilulissat, kan i overhovedet finde grønland på et kort?
29. april 2013 at 09:09
Hej René
Vi har arbejdet i Grønland i mange år, og det plejer at gå problemfrit, når vi skal finde vej til vores kontor i Nuuk.