City Creators

A COWI blog about Urban Development

1131 University præsenterer: Planlægning og formgivning reducerer energiforbruget i vores bygninger

1 Comment

Torsdag d. 6.12.2012 bliver en spændende dag. Kl. 15:00-17:00 præsenterer vores videns-central “1131 University” nemlig Jakob Strømann-Andersen fra Henning Larsen Architects. Den nyslåede PhD vil fortælle om, hvordan vi kan planlægge og udforme vores byer, så energien vi bruger i bygningerne til opvarmning, køling, ventilation og belysning reduceres.

Spørgsmålet er, om det er muligt at planlægge nye kompakte byer med mere dagslys og lavere energiforbrug. Det korte svar er, ja. Vi kan godt bygge kompakte byer med lavt energiforbrug og sundt dagslys. Det kræver dog et ansvar og bevidsthed overfor, hvordan vi formgiver vores kompakte byer.

Vi glæder os meget til oplægget og diskussionen med Jakob. Se mere om Jakobs projekt her.

PS: 1131 University er vores “afdelings-videns-center” og er i første omgang kun tiltænkt vores kolleger fra afdeling 1131-Plan, Udvikling og Trafik. Hvis du kommer “ude fra” men synes det lyder spændende, er du velkommen til at skrive en kommentar eller at tage kontakt til Henrik Søe Lysgaard, som er vores “dekan” – hsly@cowi.dk

One thought on “1131 University præsenterer: Planlægning og formgivning reducerer energiforbruget i vores bygninger

  1. Hi great reading your postt

Leave a Reply